Evim Saray Konut Paket Sigortası ile eviniz Ray Sigorta Güvencesinde…


Bazı evler geniştir, bazısı kullanışlı. Kimi evler deniz görür, kimisi caddeye bakar. Kimisinin mobilyası yenidir, kimisininki antika. Ama ne olursa olsun o evi koruyan, güvence altına alan sigortasıdır.
Sizde Evim Saray Konut Sigortanızı yaptırarak evinizi risklere karşı geniş teminat yapısı ile güvence altına alabilirsiniz.


Neden Konut Sigortası?
 

Evinizi ve eşyalarınızı; yangından hırsızlığa, depremden sel ve su baskınına kadar koruyan, komşularımıza karşı sorumluluklarımızı teminat altına alan, kısacası evinizi ve evinizin içinde sizin için önemli olan tüm değerlerinizi güvence altına alan Konut Sigortalarıdır.


Kimler yaptırabilir?


İster kiracı, ister ev sahibi olalım evinizdeki değerlerin, poliçenizde yer alan bir tehlikenin etkisiyle zarar görmesi veya kaybedilmesi durumunda yerine konması için harcanacak maliyetin çok  daha azı ile onları size geri kazandıracak tek şey evinizin sigortalı olmasıdır.
   Devamını Oku
Sayfa Başına Dön  

  YANGIN YILDIRIM İNFİLAK (BİNA)
  KOMŞULUK MALİ MESULİYET
  YANGIN YILDIRIM İNFİLAK (EŞYA)
  GLHHKNH VE TERÖR
  DEPREM YANARDAĞ PÜSKÜRMESİ (BİNA)
  YER KAYMASI
  DEPREM YANARDAĞ PÜSKÜRMESİ (EŞYA)
  KAR AĞIRLIĞI
  SEL VE SU BASMASI
  FIRTINA
  DAHİLİ SU
  DUMAN
  KARA TAŞITLARI ÇARPMASI
  HAVA TAŞITLARI ÇARPMASI
  ENKAZ KALDIRMA BİNA
  ENKAZ KALDIRMA MUHTEVİYAT
  RAY KULÜP KONUT YARDIM
  HIRSIZLIK EŞYA
  HIRSIZLIK SABİT KIYMETLER
  ELEKTRİK TESİSATI KAVRULMA
  KAZAEN KIRILMA
  FERDİ KAZA
  3.ŞAHISLARA KARŞI MALİ SORUMLULUK
  HUKUKSAL KORUMA
  GASP – KAPKAÇ
  MİSAFİR EŞYALARI
  KONUT DIŞINDA BULUNAN EŞYALAR
  YENİ DEĞER KLOZU
  İZOLASYON KUSURLARI KLOZU
  TAŞINMA TEMİNATI KLOZU
  DEĞERLİ EŞYA / ZİYNET EŞYASI
  YAKIT SIZMASI
  DOLU
  ELEKTRONİK CİHAZ SİGORTASI
  GIDA BOZULMASI (Elektrik hasarına bağlı)
  KİRACI TARAFINDAN YAPILAN MASRAFLAR
  KONUT ADAPTASYON
  KİRA KAYBI

Konut Sigortası alırken nelere dikkat etmelisiniz?

Konut sigortası satın alırken; öncelikle dikkat eteniz gereken nokta evinizi gerçek sigorta değeri üzerinden sigortalatmanız. Aksi halde hasar durumunda zararınızı tam olarak karşılayamama durumuyla karşılaşabilirsiniz. Değişen iklim koşulları, fırtına, deprem, dikkatsizlik sonucu çıkan yangın, hırsızlık gibi risklere karşı tam güvence için poliçenizde doğru teminatları seçmeye özen göstermelisiniz. Karşılaşacağınız risklerin konutunuza vereceği hasarlar, bir konut sigortası priminden çok daha yüksektir.

Konut Sigortası yaptırmak için neler gereklidir?

Konut poliçesi yaptırmak için acentenize; Konutu sigortalayacak kişinin TC kimlik numarasını, konutun bulunduğu adresi, konutla ilgili gerekli bilgilerin beyanını iletmelisiniz.

Konut Sigortası yaptırmak için konutun tapusu olmalı mıdır?

Konut poliçesine sahip olabilmek için, sigortalanacak konuta ait bir tapuyu sigortacınıza ibraz etmelisiniz.

Bina ortak alanları Konut Sigortası kapsamına dâhil midir?

Kendi hisseniz oranında konut poliçeniz tarafından hasarınız karşılanır. Örneğin; 6 daire bulunan bir apartmanda teminat kapsamında olan çatı hasarları 1/6 oranında poliçe ile güvence altına alınır.

Konut sigortası primleri hangi kriterlere göre hesaplanır?

Poliçenizde olmasını istediğiniz teminatlar, bu teminatların bedelleri ve konutunuzun hangi deprem bölgesi içerisinde olduğuna göre prim hesaplanması yapılır.

Konut sigortası yaptırabilmek için konutun DASK poliçesi olmalı mıdır?

Eğer ev sahibi iseniz, DASK poliçenizin olması zorunludur. Kiracı iseniz; DASK zorunluluğu yoktur.

Dask poliçenizin teminata aldığı miktardan evinizin sigorta bedeli fazla. Bu durumda artan kısmı konut poliçesi ile teminata alınabilir mi?

Dask sigortası, evinizin metrekaresi ile kaçıncı derecede deprem bölgesinde olduğu bilgileri ile hesaplanır. Daskın bu hesap sonucunda belirlemiş olduğu bina deprem teminat bedelinden evinizin daha yüksek bedelde olduğunu düşünüyorsanız, bu bedelin üzerindeki kısmı konut sigortası kapsamında bina deprem teminatı ile sigortalatabilirsiniz.

Konut Sigortası kapsamında olan hasarlar için uygulama nasıldır? Hasar durumunda neler yapılmalıdır?

Hasar gerçekleştiğinde öncelikle 444 4 729 numaralı telefona 5 gün içerisinde hasar ihbarında bulunmalısınız, gerekli kurtarma ve koruma önlemleri alınmalısınız, acentenizin veya eksperin talep ettiği evrakları toplamasınız.

Konut Sigortası hangi hasarları öder?

Poliçenizdeki teminatlar başlığı altındaki riskler güvence altındadır. Bu risklerle ilgili detaylı bilgi için poliçenizi dikkatlice okuyunuz.

Evdeki değerli mücevherlerimiz ve paramız konut poliçesiyle güvence altında mıdır?

Konut poliçelerinde; paranız teminat kapsamında dahil değildir. Mücevherleriniz ise poliçe üzerinde yazılı bulunan hırsızlık Sigortası genel şartlarına göre teminat altına alınır.

Su basması, yangın gibi durumlarda komşularımıza verdiğimiz zararlar kapsam dâhilinde midir?

Hukuki sorumluluğunuz mevcut ise ve poliçenizde bu sorumluluk Komşuluk Mali Mesuliyet (KMM) teminatı ile güvence altına almış ise, zararınız poliçede belirtilen limitler dâhilinde karşılanır. KMM teminatının poliçenize dahil olması için acentenize danışınız.

Taşınabilir elektronik eşyalarımız (Dizüstü bilgisayar-Fotoğraf makinesi gibi) koruma altında mıdır?

ep telefonu ve aksesuarları, taşınabilir dizüstü bilgisayarlarınız, dijital kamera ve benzeri mobil özelliklere sahip elektronik cihazlarınız ve aksesuarlarınız için, poliçenizde teminat altına alınan risklerin gerçekleşmesi durumunda ortaya çıkan hasarlar karşılanmaktadır. Bunun için hasar bildiriminde faturanızı sigortacınıza/acentenize ibraz etmeniz gerekmektedir.

Poliçe düzenlendikten sonra aldığımız eşyalar kapsam dâhilinde midir?

Poliçe sonrasında alınan eşyalar, poliçede ayrıca belirtilmiş olsun olmasın, ikame veya yeni satın alma dolayısıyla sonradan edinilmiş bulunsa dahi sigorta kapsamı içerisindedir. Bu noktada sigorta bedelinin uygunluğuna dikkat etmelisiniz. Sonradan ilave edilen bir kıymetli eşya sigorta bedelini arttırıyor ise hasar anında eksik sigorta uygulaması ile karşılaşılabilirsiniz. Bu nedenle acenteniz ile görüşerek poliçenizdeki eşya teminatı için bedel artırımı yapmanız gerekecektir. İhtiyaçlarınızı tam olarak karşılayan teminatlar konusunda acentenizden detaylı alabilirsiniz.

Hasar durumunda fatura beyanı yapılamıyorsa hasar ödemesi neye göre yapılır?

Taşınabilir cihazların hırsızlığında poliçe şartları gereği faturanızı ibraz etmelisiniz, aksi halde talebiniz teminat dışı kalabilir. Faturanız yok ise, poliçeniz düzenlenirken cihazların tanımlayıcı özelliklerinin (marka, model, seri no ve bedel gibi) poliçenin içine alınmış olmasına dikkat etmelisiniz. Bazı hasarlarda sigortacınız tarafından fatura istenmeyebilir. Örneğin; bina hasarları onarımında teklif ile ve/veya eksperin araştırması ile hasar ödemesi yapılabilir.

Hırsızlık durumunda zabıt zorunluluğu var mıdır?

Evet, hırsızlığı zabıt ile tespit ettirmeniz ve sigortacınıza bildirmeniz ile süreç başlar.

Eve hırsız girmesi durumunda araç anahtarı evin içinden alınıp, araç çalınırsa hasar hangi sigorta kapsamında karşılanır?

Hasar, aracınızın kasko poliçe varsa bu kasko poliçesi şartları kapsamında karşılanır. Kasko poliçesi yaptırmak için lütfen acentenizle görüşünüz.

Konuta dışarıdan gelen risklerde (Araç çarpması-cam kırılması gibi) hasar ödemesi yapılır mı?

Binanız sigortalı olup, araç çarpması riskine karşı teminatı mevcut ise, hasarınız karşılanır. Yine aynı şekilde cam kırılması teminatınız var ise hasar değerlendirilir. Bu teminatların poliçenize eklenmesi için lütfen acentenize danışınız.

Konut kiracı tarafından sadece eşya sigortası ile sigortalandığında su basması gibi bir hasar gerçekleştiğinde komşuya verilen zarar karşılanır mı?

Sigortalı kiracının sorumluluğu var ise (musluğu açık unuttunuz, evinizi su bastı) ve bu sorumluluğunu Komşuluk Mali Mesuliyet teminatı ile güvence altına almış ise zarar karşılanır.

Doğal afet dışı olaylar sonucunda gerçekleşen duvar ve balkon çökmesi durumunda poliçe hasarı karşılar mı?

Poliçenizde yazılı ani ve beklenmedik risklerden herhangi birinin gerçekleşmesi sonucunda oluşan zararlarınız teminat altındadır. Zaman içerisinde bina/zemin oturmasına bağlı oluşan zararlarınız ise teminat haricidir.

Evim kullanılamaz duruma geldi (yıkıldı) hasar bedelinin tespiti hangi kriterlere göre yapılıyor?

Yangın Sigortası Genel Şartlarına göre; binalarda hasarın gerçekleştiği yer ve tarihte piyasa rayiçlerine göre bulunan yeni inşa bedeli esas tutularak hasarınız tespit edilir. Ancak bu bedelden, eskime, yıpranma ve başka sebeplerden ileri gelen kıymet eskimeleri indirilir. Binanız yeniden inşa edilmeyecek ise, tazmin kıymeti bina hasarının gerçekleşmesinden bir gün önceki alım-satım değerinden arsa kıymeti düşülmek suretiyle bulunur.

İtfaiye müdahalesi sonucunda komşuya verilen zararlar kapsam dâhilinde midir?

Sigortalının sorumluluğu Komşuluk Mali Mesuliyet ile teminat altına alınmış ise kurtarma çalışmaları sırasında verilen zarar teminat altında olarak değerlendirilir. Bu teminatın poliçenize eklenmesi için lütfen acentenize danışınız.

Konutta yangın riski gerçekleştiğinde oluşan sakatlık-ölüm durumunda tedavi masrafları karşılanır mı?

Poliçede ilgili teminat mevcut ise, limitler ve özel şartları dâhilinde karşılanır. Bu teminatın poliçenize eklenmesi için lütfen acentenize danışınız.


Ray Sigorta A.Ş. Vienna Insurance Group Üyesidir